Warsztaty w Jose Marti

Gdzie ten wilk?

W środę 26 marca 2008 spotkaliśmy się na drugich warsztatach. Coraz lepiej się znamy i coraz więcej dowiadujemy się o problemach dyskryminacji, rasizmu i ksenofobii wokół nas. Już wkrótce grupa dziennikarska i teatralna zabiorą się do pracy – dzięki Waszym pomysłom za kilka tygodni będziemy czytać artykuły i oglądać spektakl!

Na rozgrzewkę

Zaczęliśmy od stworzenia z naszych ciał dwóch smoków. Ich zadaniem było przyłączyć się do drugiego smoka, jednocześnie nie dając się złapać – głowy i ogony miały co robić. W efekcie z dwóch smoków powstał jeden, a potem…owca uciekała przed wilkiem! Trzeba było szybko przebierać nogami :-)


Emilka i Andrzej

Improwizacja na rozgrzewkę

Rozgrzaliśmy też naszą wyobraźnię odgrywając śmieszną improwizację. W autobusie spotkali się jadący na gapę licealiści i kontrolerzy biletów… Efekty były różne: za długie bilety, za małe kasowniki i zbyt ciasne kieszenie spodni, z których żadnym sposobem nie da się wyjąć biletu - prawda? To już wiemy, co robić w sytuacji kontroli :-)


Odkrywamy historię

Co się wydarzyło?

Improwizacje przygotowały nas do pracy z przedmiotami opowiadającymi pewną historię. Odkryliśmy, że należą do Tybetańczyka, który znalazł się w Polsce. Co według Was wydarzyło się w jego życiu, które momenty były najważniejsze mogliśmy zobaczyć podczas scenek odgrywanych w parach… Było wiele ciekawych pomysłów i poruszających improwizacji. Technika dramowa jaką tu pracowaliśmy to tzw. stymulatory (ang. compound stimuli) czyli właśnie zestaw przedmiotów, który pobudza grupę do własnych przemyśleń i daje materiał do odgrywania scen, które pomagają uczestnikom wczuć się w role bohaterów historii.


Yeshi opowiada o Tybecie

„Amchi” znaczy lekarz

Po przerwie dowiedzieliśmy się, czy nasze przypuszczenia były trafne. Odwiedził nas Yeshi – bohater historii, który pochodzi z Tybetu. Yeshi mieszka w Polsce od 14 lat. Przyjechał tu wraz z bratem na studia, skończył medycynę i teraz leczy nasze polskie dolegliwości :-) Yeshi opowiedział nam o historii i kulturze Tybetu, o obecnej sytuacji w kraju oraz o swoim życiu w Indiach i w Polsce.


Przemieniona w Tybetankę

Mogliśmy też obejrzeć zdjęcia z Tybetu, oryginalne stroje i przedmioty związane z buddyzmem. Na zakończenie była tybetańska piosenka i wspólny taniec w kręgu - choć nogi trochę się nam plątały…Dziękujemy za rewelacyjne spotkanie!

Do zobaczenia…

Środa upłynęła nam bardzo szybko. Dziękujemy za Waszą aktywność i zaangażowanie! Następne zajęcia przed nami – po każdym spotkaniu będziecie mogli przeczytać w relacji co się działo :-)